Representational Honours

    Exceptional Pupil Achievements 2003-2018

    Rugby

    A consistent number of Hallifordians have been successful in their pursuit of County and Club Rugby

    2005 U13 7's Berkhampstead Champions
    2005 U13 7's National Schools 7's Runners Up
    2006 James Gorrie Middlesex Rugby and England U16
    2008 U13 7's Millfield Prep Chamtions
    2009 U13 Middlesex Cup Champions
    2010 U15 Middlesex Cup Champions
    2011 U15 Middlesex 7's Champions
    2011 U15 Surrey 7's Champions
    2012 1XV Super 7 Champions
    2012 U12 Middlesex Cup Champions
    2012 George Edgson England U16
    2012 Hugh Fraser Scotland U16
    2013 U16 Middlesex 7's Champions
    2013/14 George Edgson England U18
    2014 Aleks Naess-Clarke Norway U18 Rugby & Captain
    2014 U13 7's Berkhampstead Plate Winners
    2014 U13 7's CLFS Winners
    2014 James Gulliver Harlequins & Surrey
    2015 James Gulliver England U16 v Wales U16
    2015 1XV Super 8 Champions
    2016 James Gulliver Harlequins
    2016 Hugh Fraser Scotland U20 - World Championships
    2017 Jack Jesty London Irish Gold Academy
    2018 Conor Manzi Harlequins Developing Player Programme
    2018 Christian Tait Harlequins Developing Player Programme
    2018 Ollie Parsons London Irish Academy
    2018 Jonah Peppiat London Irish Academy
    2018 Jack Walsh London Irish Academy

     

    Football

    2013 1XI Super 8 Winners Football
    2017 James Clark Chelsea Football Club U16
    2018 Patrick Wanat Fulham Football Club U16

    Athletics

    2010 Ashley Bryant World Junior Athletics Championships
    2011 Ashley Bryant European Cup 1st League Bronze Medalist
    2013 Ashley Bryant Fourth at the European Athletics U23 Championships
    2013 Ashley Bryant Best Decathlete in the Country at the age of 22
    2013 Sam Cheah English Schools Track and Field Championships - Bronze Triple Jump Medalist
    2014 Ashley Bryant Commonwealth Games Silver Medalist

    Badminton

    2008 Toby Penty England Badminton
    2010 Toby Penty Winner of Junior Title in Dutch and Swiss International Tournament
    2011 Toby Penty U19 English National Champion
    2014 Toby Penty Semi Finalist at National Championships
    2015 Toby Penty All England Championships
    2015 Toby Penty Scottish Open
    2017 Toby Penty Swedish International Tournament Winner

    Basketball

    2007 Tom Morland England U16
    2017 Oscar Leigh-Hales Surrey Basketball U16 & U17

    Golf

    2008 Stuart Holder ISA Champions
      Simon Clement ISA Champions
      Sam Laking ISA Champions
    2016 Ethan Job England Schools Championships

    Karting

    2016 Oliver York Junior World Champion

    Rowing

    2008 Ed Fuller National U19 Lightweight Indoor Rowing Champion

    Biathle

    2018

    Spencer Bateman

    Representing Great Britain in European Championships in Germany

    Cricket

    2018

          Chris Cole                                 

          Surrey U14                                                  

     

    Featured Content

    James Gulliver

    Ashley Bryant

    George Edgson

    Oliver York

    Hugh Fraser

    Toby Penty